Trafikinformation

Buss

Buss linje 53 från Solbågen kl 18:07 2026-01-09 är inställd.

Buss linje 53 från Solbågen kl 18:07 mot  Ljusdal sjukhuset ställs in på grund av tekniskt fel


Buss linje 95 från Mumman kl 18:10 2026-01-09 är inställd.

Buss linje 95 från Mumman kl 18:10 mot  Harkskär ställs in på grund av framkomlighetsproblem


Sandviken linje 11 från Östanbyn kl 18:47 2026-01-09 är inställd.

Sandviken linje 11 från Östanbyn kl 18:47 mot  Säljan ställs in på grund av vagnfel


Buss linje 41 från Valsargatan kl 18:50 2026-01-09 är inställd.

Buss linje 41 från Valsargatan kl 18:50 mot  Mumman ställs in på grund av vagnbrist


Buss linje 95 från Harkskär kl 18:50 2026-01-09 är inställd.

Buss linje 95 från Harkskär kl 18:50 mot  Mumman ställs in på grund av framkomlighetsproblem


Buss linje 1 från Vallhov kl 19:18 2026-01-09 är inställd.

Buss linje 1 från Vallhov kl 19:18 mot  Sandviken centrum ställs in på grund av vagnfel


Buss linje 41 från Mumman kl 19:45 2026-01-09 är inställd.

Buss linje 41 från Mumman kl 19:45 mot  Valsargatan ställs in på grund av vagnbrist


Linje 64 Söderhamn. Hållplats Kraften i riktning mot Söderhamn är avstängd fram till våren.

Resenärer hänvisas till hållplatserna Bergviksskolan eller Bergviksbron.

Hållplatsen är avstängd på grund av att det ofta är halt och uppförsbacke.

Läs mer

Linje 4 Hudiksvall. Hållplats Vij är avstängd från 3 december fram till våren.

Resenärer hänvisas till hållplatserna Visvall eller Vallblomman.

Avstängningen beror på att hållplatsen är inte färdigbyggd och inte går att snöröja på ett bra sätt.

Läs mer

Tåg

X-tågen ställs in på sträckan Gävle – Sundsvall fredag 9 januari

Trafikverket har valt att reducera tågtrafiken på sträckan Gävle-Sundsvall och de flesta X-tåg ställs in under fredagen, buss ersätter. Sök din resa i appen eller i reseplaneraren på xtrafik.se.

Under lördagen kommer X-tågen att köras enligt ordinarie tidtabell.

Läs mer

Inställt X-tåg 8362 Gävle Central - Sundsvall C Resecentrum kl 17:08

X-tåget Gävle Central - Sundsvall C Resecentrum kl 17:08 är inställt. Buss ersätter. Resenärer kan även resa med SJ:s tåg på samma biljett i mån av plats.  Du som har RESPLUS-biljett och har drabbats av försening och inställd trafik kan själv boka om och ansöka om förseningsersättning i efterhand på xtrafik.se/förseningsersättning. Välj Resplus.

Detta beror på att Trafikverket med kort varsel valt att reducera tågtrafiken på sträckan under torsdag och fredag.

Läs mer

Inställt X-tåg 8361 Sundsvall C Resecentrum - Gävle Central kl 19:55

X-tåget Sundsvall C Resecentrum - Gävle Central kl 19:55 är inställt. Buss ersätter. Resenärer kan även resa med SJ:s tåg på samma biljett i mån av plats. Du som har RESPLUS-biljett och har drabbats av försening och inställd trafik kan själv boka om och ansöka om förseningsersättning i efterhand på xtrafik.se/förseningsersättning. Välj Resplus.

Detta beror på att Trafikverket med kort varsel valt att reducera tågtrafiken på sträckan under torsdag och fredag.

Läs mer

X-tåg 8364 Gävle Central - Sundsvall V kl 21:16 kommer köras med tåg

X-tåget Gävle Central - Sundsvall V kl 21:16 kommer köras med tåg.


Inställt X-tåg 8363 Sundsvall V - Gävle Central kl 21:29

X-tåget Sundsvall V - Gävle Central kl 21:29 är inställt. Buss ersätter. Resenärer kan även resa med SJ:s tåg på samma biljett i mån av plats. Du som har RESPLUS-biljett och har drabbats av försening och inställd trafik kan själv boka om och ansöka om förseningsersättning i efterhand på xtrafik.se/förseningsersättning. Välj Resplus.

Detta beror på att Trafikverket med kort varsel valt att reducera tågtrafiken på sträckan under torsdag och fredag.

Läs mer